Złóż uwagi do Studium dla Warszawy

Do środy włącznie (9 stycznia 2019) można składać uwagi do Studium Warszawy. W przedstawionym jesienią 2017 r. planie zagospodarowania Wierzbna, zakłada się likwidacje najstarszego ogrodu działkowego Warszawy - ROD im. Obrońców Pokoju i poszerzenie ul. Racławickiej. Obrona ogrodów działkowych w miastach to szansa na utrzymanie bioróżnorodności, niezależności żywieniowej oraz wzmocnienie małych społeczności (ogrodnicy, seniorzy, mieszkańcy, rodziny). Przy większej współpracy horyzontalnej na linii mieszkańcy - działkowcy - zarządy działek - PZD-władze lokalne - inicjatywy oddolne jesteśmy w stanie zachować ogrody w miastach i zamienić je w otwarte i progresywne miejsca wymiany dóbr i wiedzy.

Stowarzyszenie Aktywności Miejskich "Rozkwit" przygotowało uwagi do Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Warszawy. Wniosek dotyczący zachowania ROD im. Obrońców Pokoju. Wniosek można skopiować, wykorzystać dowolne fragmenty i złożyć do Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

W imieniu Stowarzyszenie Aktywności Miejskich „Rozkwit”, na podstawie art. 11 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity – Dz. U. 2017 r., poz. 1073) wnosimy o uwzględnienie w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego m. st. Warszawy:

1. pozostawienia terenu obecnego Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Obrońców Pokoju (dalej jako: Ogród), położonego w obrębie ulic Racławickiej, Odyńca, Wołoskiej i Alei Niepodległości jako terenu zieleni działkowej (ZD), z możliwością przekształcenia istniejących ciągów pieszych w tereny ogólnodostępne (ZU),
2. określenia minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej dla terenu Ogrodu na 80%,
3. ustalenia, że teren Ogrodu jest obszarem istotnym dla Systemu Przyrodniczego Warszawy,
4. określenia ulicy Racławickiej na odcinku od ul. Wołoskiej do Al. Niepodległości jako drogi lokalnej (klasa L).

UZASADNIENIE

Rodzinny Ogród Działkowy im. Obrońców Pokoju w Warszawie został założony w 1902 roku przez Kazimierę Proczek, współzałożycielkę Katolickiego Związku Kobiet Polskich (wraz z Cecylią Plater-Zyberk). Ogród jest drugim najstarszym w Polsce i najstarszym na Mazowszu ogrodem działkowym. Stanowił schronienie podczas drugiej wojny światowej, był świadkiem przemian urbanistycznych i ustrojowych stolicy.

Ogród działkowy im. Obrońców Pokoju jest miejscem o unikatowych walorach ekologicznych. Przewyższa inne rodzaje miejskiej zieleni urządzonej pod względem bioróżnorodności. Na tym terenie żyją liczne gatunki chronione, w tym jeże, które w Polsce objęte są ochroną ścisłą i wymagają ochrony czynnej (§2 Rozporządzenia Ministra Środowiska z 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną. Dz. U. Nr 220, poz.2237.2004 r.)

Rodzinny Ogród Działkowy im. Obrońców Pokoju jest częścią zielonego klina łączącego odległe części Warszawy. Ogród znajdujący się w centrum miasta jest elementem urbanistycznym o unikalnym charakterze i potencjale. Razem z Parkiem Dreszera i Ogrodem Jordanowskim tworzy spójny, zielony ciąg trzech pól o zróżnicowanym i uzupełniającym się charakterze.

Ogród działkowy jest terenem, który finansuje się sam. Miasto st. Warszawa nie ponosi kosztów związanych z pielęgnacją zieleni, gospodarką odpadami czy utrzymywaniem porządku, jest zatem korzystny dla mieszkańców pod względem ekonomicznym.

Przy wsparciu miasta ogród ma szansę stać się przestrzenią jeszcze bardziej przyjazną i otwartą dla mieszkańców Warszawy. Istnieje wiele możliwości modernizacji, które pozwolą na lepszą komunikację – utworzenie dodatkowego przejścia północ-południe i remont alejek, poprawę estetyki, wyposażenie w kosze czy oświetlenie, tworzenie dodatkowych przestrzeni ogólnodostępnych. Rodzinny Ogród Działkowy jest przestrzenią wartościową pod względem społecznym i edukacyjnym. Może zostać wykorzystany do organizacji zielonych lekcji oraz warsztatów dla uczniów szkół i przedszkoli czy warsztatów dla seniorów.

Ogród jest ważną częścią Mokotowa. Jest miejscem spacerów i wizyt okolicznych mieszkańców, przyciągającym miłośników przyrody oraz ogrodnictwa miejskiego. Ogród integruje różne pokolenia i środowiska. Dzięki lokalnym aktywistom, od 2015 roku w przestrzeni ogrodu regularnie organizowane są działania animacyjne, artystyczne i spotkania naukowe – m. in. Warszawscy Działkowcy (Laboratorium Pomysłów „ę”), konferencja Warszawskie Ogrody Społecznościowe, polsko-niemiecki projekt Kleingartenkolonien Berlin/Ogródki działkowe Warszawa (Senat Berlin) współpraca z przedszkolem, studentami Erasmus z SGGW, spacery ornitologiczne i przyrodnicze współorganizowane przez m. in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Stowarzyszenie Mon Coteau. W 2017 roku powstało Stowarzyszenie Aktywności Miejskich „Rozkwit” zrzeszające miłośników ogrodu i idei jego otwierania. W 2020 zaplanowane jest rozpoczęcie projektu badawczego Integracja ogrodów działkowych i społecznych w Warszawie i Berlinie organizowanego we współpracy z Uniwersytetem Humboldtów w Berlinie.

Wykorzystanie potencjału Ogrodu polegać powinno na zachowaniu jego funkcji oraz zwiększeniu jego dostępności i atrakcyjności dla mieszkańców Mokotowa poprzez wygospodarowanie dodatkowych ogólnodostępnych terenów zielonych oraz poprawę komunikacji.

Poszerzenie i przekształcenie ulicy Racławickiej na odcinku wskazanym na wstępie w projektowaną wielopasmową trasę szybkiego ruchu doprowadzi do degradacji tej części Mokotowa. Zwiększy już teraz nadmierną ilość samochodów, przyczyni się do intensyfikacji smogu i hałasu, zakłóci lokalną komunikację. Centrum miasta nie jest miejscem, którędy powinien przebiegać ruch tranzytowy. Zamiast niego powinno się wprowadzać rozwiązania zrównoważone, uwzględniające potrzeby lokalne.

Pozostawienie Ogrodu w obecnym kształcie, ze względu na argumenty i możliwości opisane powyżej, cieszy się powszechnym poparciem mieszkańców Mokotowa i Warszawy, czego dowodem jest petycja podpisana przez 1360 osób, dostępna pod adresem: www.petycjeonline.com/ratujmyogrod