Warszawscy Działkowcy - Dokumentacja życia działkowego Warszawy
Dokumentuję, nagrywam i archiwizuję życie działkowe Warszawy. Spotykam działkowców oraz osoby zaangażowane w ruch otwierania ogródków działkowych i zmiany ich funkcji na bardziej społeczną i dostępną dla mieszkanek i mieszkańców.
Chcesz opowiedzieć o swoim ogrodzie działkowym lub podzielić się zdjęciami? Możesz skontaktować się przez profil Warszawscy Działkowcy na Facebooku
Warszawscy Działkowcy w zbiorach społecznych Centrum Archiwistyki Społecznej - zbioryspoleczne.pl
++++++
Warszawscy Działkowcy 2015-2017
Kiedyś pojawił się pomysł, żeby fajnie spędzić czas w mieście. Odkryć nieznany ląd i trochę się tam zgubić, a przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. Tak powstali "Warszawscy Działkowcy" inicjatywa, która zaczęła się w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Obrońców Pokoju na Mokotowie jesienią 2015 roku. W ciągu kilku miesięcy bycia w ogrodzie - nagrywania dźwięków, dokumentowania architektury działkowej i poznawania lokalnych historii i plotek, udało nam się wspólnie z działkowcami i Zarządem ogrodu zaprosić tam mieszkańców. Czasem było śmiesznie, czasem strasznie. Niejednokrotnie omyłkowo zamykano nas nocą w ogrodzie. Do sierpnia 2016 roku zbieraliśmy materiał na przewodnik po ogrodzie i realizowaliśmy otwarte spotkania w Domu Działkowca i spacery po ogrodzie. Jako 12-osobowy zespół znajomych, przypadkowych nieznajomych i działkowców z Obrońców Pokoju, zorganizowaliśmy łącznie dziewięć wydarzeń w Domu Działkowca i w ogrodzie. Prowadziliśmy wywiady, rejestrowaliśmy dźwięki działki, tworzyliśmy mapę, wymienialiśmy się sadzonkami i nasionami, robiliśmy kolaże inspirowane ROD „Obrońców Pokoju”, prowadziliśmy pogadanki.
Projekt stworzył okazję, żeby wejść do zamkniętego świata ogrodów działkowych z ich rezydentami, przybliżyć mieszkańcom i mieszkankom ideę ogrodnictwa działkowego, historię najstarszego warszawskiego ogrodu, fenomen architektury działkowej i metaloplastyki spod znaku „zrób to sam”. Wymienialiśmy się wiedzą i umiejętności z działkowcami i sympatykami „Obrońców Pokoju”. W międzyczasie nawiązały się ciekawe znajomości i pomysły na kolejne działania, które otworzyłyby ogród dla mieszkańców. To na ROD powstał pomysł integracji i działania we wspólnej sprawie otwartych ogródków działkowych oraz współpracy mieszkańców i działkowców na rzecz tworzenia wspólnych przestrzeni w ogrodach.
W projekcie uczestniczyli działkowcy z „Obrońców Pokoju” i innych ogrodów, osoby z Zarządu działki, mieszkańcy i mieszkanki Mokotowa i Warszawy. Ważnym elementem działań był zespół projektowy, który pierwotnie składał się głównie z grupy znajomych. Z biegiem czasu do zespołu dołączyły osoby, które początkowo tylko pojawiały się na wydarzeniach w Domu Działkowca i w ogrodzie. Grupa entuzjastów otwartych działek rosła.
Na bazie rozmów z działkowcami, zrobionych zdjęć i spisanych historii powstała strona, która będzie rozbudowującą się bazą wiedzy i praktycznych informacji o działce. Jednym z rezultatów chodzenia i „gubienia się” w ogrodzie jest „Subiektywna mapa ROD "Obrońców Pokoju” (do ściągnięcia w PDF ze strony warszawscydzialkowcy.pl)
Pomysł i koordynacja: Agnieszka Dragon
Współpraca: Dominika Bok, Paweł Brylski, Natalia Chmielarz, Joanna Krupadziorow, Marcin Gokieli, Grzegorz Hartfiel, Michał Huszcza, Julia Kunikowska, Iga Kurec, Karolina Mełnicka, Nina Scholz, Dominika Turowicz, Judyta Warzecha.
Identyfikacja wizualna: DWAZETA (Karolina Zajączkowska i Sławek Czajkowski)
Strona warszawscydzialkowcy.pl: Marcin Gokieli, DWAZETA
Podziękowania:
Prezes zarządu komisarycznego ROD im. Obrońców Pokoju p. Grażynie, członkom i członkiniom z Zarządu, panu Tomkowi oraz działkowcom, w szczególności: p. Aleksandrze, p. Andrzejowi, p. Józefowi z żoną i córkami, p. Ewie, p. Leokadii, p. Hannie, p. Janie, Pawłowi, hodowcom gołębi, p. Alicji i p. Andrzejowi, p. Maćkowi, p. Włodkowi i innym działkowcom, którzy udzielili cennych informacji o działkach i podzielili się swoimi historiami.
Dziękujemy też osobom, które wystąpiły podczas spotkania i dyskusji „Warszawskie ogrody społecznościowe”: Dominice Bok (ROD Rakowiec), Izie Kaszyńskiej (Motyka i Słońce, Jedność), Oskarowi i Basi (Radykalne Ogródki Działkowe Bartycka), Sławkowi Sendzielskiemu (Zarząd Zieleni, Miasto i Ogród), Karolowi Podymie (Fort Bema).
W latach 2015-2016 projekt realizowany był w ramach Laboratorium Pomysłów Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę“ pod opieką merytoryczną Marty Białek-Graczyk. Laboratorium Pomysłów realizowane jest dzięki indywidualnym darczyńcom, którzy przekazali na ten cel 1% swojego podatku, oraz dzięki wsparciu finansowemu BMW, mecenasa projektu „Miasto i Ogród”.
++++
O autorce:
Agnieszka Dragon – działkowiczka, organizatorka projektów społecznych, badaczka ogrodów miejskich. Działa na rzecz otwierania ogrodów działkowych i tworzenia w nich miejsc spotkań. Członkini Stowarzyszenia Zasiej, z którym uprawia ogród społecznościowy w ROD Pratulińska na warszawskim Targówku. W latach 2019-2021 prowadziła badania dotyczące zintegrowanych form ogrodnictwa miejskiego Integration Gardens. Jedna z inicjatorek Stołecznej Grupy Nasiennej wspierającej suwerenność nasienną.