Warszawscy Działkowcy - Dokumentacja życia działkowego Warszawy

Dokumentuję, nagrywam i archiwizuję ogrodnictwo działkowe Warszawy. Spotykam działkowców oraz osoby zaangażowane w ruch otwierania ogródków działkowych i zmiany ich funkcji na bardziej społeczną i dostępną dla mieszkanek i mieszkańców.

Chcesz opowiedzieć o swoim ogrodzie działkowym - możesz skontaktować się przez profil Warszawscy Działkowcy na Facebooku

Słuchaj dźwięków z działki TU

++++++

Warszawscy Działkowcy

Kiedyś pojawił się pomysł, żeby fajnie spędzić czas w mieście. Odkryć nieznany ląd i trochę się tam zgubić, a przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. Tak powstali "Warszawscy Działkowcy" inicjatywa, która zaczęła się w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Obrońców Pokoju na Mokotowie jesienią 2015 roku. W ciągu kilku miesięcy bycia w ogrodzie - nagrywania dźwięków, dokumentowania architektury działkowej i poznawania lokalnych historii i plotek, udało nam się wspólnie z działkowcami i Zarządem ogrodu zaprosić tam mieszkańców. Czasem było śmiesznie, czasem strasznie. Niejednokrotnie omyłkowo zamykano nas nocą w ogrodzie. Do sierpnia 2016 roku zbieraliśmy materiał na przewodnik po ogrodzie i realizowaliśmy otwarte spotkania w Domu Działkowca i spacery po ogrodzie. Jako 12-osobowy zespół znajomych, przypadkowych nieznajomych i działkowców z Obrońców Pokoju, zorganizowaliśmy łącznie dziewięć wydarzeń w Domu Działkowca i w ogrodzie. Prowadziliśmy wywiady, rejestrowaliśmy dźwięki działki, tworzyliśmy mapę, wymienialiśmy się sadzonkami i nasionami, robiliśmy kolaże inspirowane ROD „Obrońców Pokoju”, prowadziliśmy pogadanki.

Projekt stworzył okazję, żeby wejść do zamkniętego świata ogrodów działkowych z ich rezydentami, przybliżyć mieszkańcom i mieszkankom ideę ogrodnictwa działkowego, historię najstarszego warszawskiego ogrodu, fenomen architektury działkowej i metaloplastyki spod znaku „zrób to sam”. Wymienialiśmy się wiedzą i umiejętności z działkowcami i sympatykami „Obrońców Pokoju”. W międzyczasie nawiązały się ciekawe znajomości i pomysły na kolejne działania, które otworzyłyby ogród dla mieszkańców. To na ROD powstał pomysł integracji i działania we wspólnej sprawie otwartych ogródków działkowych oraz współpracy mieszkańców i działkowców na rzecz tworzenia wspólnych przestrzeni w ogrodach.

W projekcie uczestniczyli działkowcy z „Obrońców Pokoju” i innych ogrodów, osoby z Zarządu działki, mieszkańcy i mieszkanki Mokotowa i Warszawy. Ważnym elementem działań był zespół projektowy, który pierwotnie składał się głównie z grupy znajomych. Z biegiem czasu do zespołu dołączyły osoby, które początkowo tylko pojawiały się na wydarzeniach w Domu Działkowca i w ogrodzie. Grupa entuzjastów otwartych działek rosła.

Na bazie rozmów z działkowcami, zrobionych zdjęć i spisanych historii powstała strona, która będzie rozbudowującą się bazą wiedzy i praktycznych informacji o działce. Jednym z rezultatów chodzenia i „gubienia się” w ogrodzie jest „Subiektywna mapa ROD "Obrońców Pokoju” (do ściągnięcia w PDF ze strony warszawscydzialkowcy.pl)

++++++++

Pomysł i koordynacja: Agnieszka Dragon
Współpraca: Dominika Bok, Paweł Brylski, Natalia Chmielarz, Joanna Krupadziorow, Marcin Gokieli, Grzegorz Hartfiel, Michał Huszcza, Julia Kunikowska, Iga Kurec, Karolina Mełnicka, Nina Scholz, Dominika Turowicz, Judyta Warzecha.
Identyfikacja wizualna: DWAZETA (Karolina Zajączkowska i Sławek Czajkowski)
Strona warszawscydzialkowcy.pl: Marcin Gokieli, DWAZETA

Podziękowania:

Prezes zarządu komisarycznego ROD im. Obrońców Pokoju p. Grażynie, członkom i członkiniom z Zarządu, panu Tomkowi oraz działkowcom, w szczególności: p. Aleksandrze, p. Andrzejowi, p. Józefowi z żoną i córkami, p. Ewie, p. Leokadii, Adamowi, p. Hannie, p. Janie, Pawłowi, hodowcom gołębi, p. Alicji i p. Andrzejowi, p. Maćkowi, p. Włodkowi i innym działkowcom, którzy udzielili cennych informacji o działkach i podzielili się swoimi historiami.

Dziękujemy też osobom, które wystąpiły podczas spotkania i dyskusji „Warszawskie ogrody społecznościowe”: Dominice Bok (ROD Rakowiec), Izie Kaszyńskiej (Motyka i Słońce, Jedność), Oskarowi i Basi (Radykalne Ogródki Działkowe Bartycka), Sławkowi Sendzielskiemu (Zarząd Zieleni, Miasto i Ogród), Karolowi Podymie (Fort Bema).

W latach 2015-2016 projekt realizowany był w ramach Laboratorium Pomysłów Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę“ pod opieką merytoryczną Marty Białek-Graczyk. Laboratorium Pomysłów realizowane jest dzięki indywidualnym darczyńcom, którzy przekazali na ten cel 1% swojego podatku, oraz dzięki wsparciu finansowemu BMW, mecenasa projektu „Miasto i Ogród”.

++++
O autorce:
Agnieszka Dragon – działkowiczka, organizatorka projektów społecznych, badaczka ogrodów miejskich. Działa na rzecz otwierania ogrodów działkowych i tworzenia w nich miejsc spotkań. Członkini Stowarzyszenia Zasiej, z którym uprawia ogród społecznościowy w ROD Pratulińska na warszawskim Targówku. Razem z badaczami i badaczkami z Polski i Niemiec prowadzi badania dotyczące zintegrowanych form ogrodnictwa miejskiego Integration Gardens

++++
English (shorter) version
Allotment gardens are plots of land made available for individual, non-commercial gardening or for growing food plants. Some time ago, they were mostly built in the suburbs, today they are often located in urban areas due to the growing cities. We can easily see these little green enclaves full of small houses in the middle of European cities such as London, Warsaw (pol. ogródki działkowe) or Berlin (ger. Kleingärten).
"Warsaw Gardeners" is a spontaneous documentation and participation in the life of the Warsaw's allotment gardens. We keep our fingers on the pulse and working on a long-term strategy of making allotment garden open for local communities. In the meantime, we are having some interesting meetings and discussions on Allotment Gardens in Warsaw and Poland, we meet gardeners and people involved in the movement of social gardening and changing allotment gardens into more social and accessible for everyone.

Piknik. Instalacja dźwiękowa i wystawa kolaży "Pocztówka z działki"
Wystawa kolaży "Pocztówka z działki"
U Pana Andrzeja na działce
Alejka
Piknik. Wystawa zdjęć
Oficjalne ściągnięcie  baneru "Ochrona"
Podsumowanie projektu
W domku u pani Aleksandry
Na działce u pana Józefa
Dźwięki z działki
Działkowiczka
Na przednówku / marzec 2016
Dźwięki z działki - marzec 2016
Dźwięki z działki - marzec 2016
Poznajmy się
Kolonie 25 - wymiana sadzonek między działkowcami z Berlina i Warszawy
ZZZ - zioła, zielarstwo, ziołolecznictwo
ZZZ - zioła, zielarstwo, ziołolecznictwo
Warszawskie ogrody społecznościowe - konferencja
W poszukiwaniu dźwięków