Na działkę! Fotorelacja

Ogrody działkowe to rajskie mikroświaty i ogrody Eden zwykłych ludzi. To utopijna natura w pigułce otoczona drogami, torami kolejowymi czy niekończącym się pustynnym krajobrazem osiedli. To zielone enklawy, w których wytwarza się relacja pomiędzy człowiekiem a przyrodą. Nie bez powodu odwiedzający ogrody działkowe czują się tak, jakby weszli w zupełnie odrębny świat, rządzący się inną logiką i niekoniecznie podobny do tego, do którego są przyzwyczajeni. Szczęśliwcy zostawiają za bramą ogrodu troski i tradycyjne pojęcie czasu.

Na początku lipca wyruszyliśmy na objazd rowerowy na działki w ramach cyklu Nowy Krajobraz kuratorowanego przez Kubę Drzastwę z Teatru Nowego i Towarzystwo Krajobraz.

2

Naszą wycieczkę zaczęliśmy pod teatrem, gdzie Piotrek Kubkowski wprowadził nas w temat codziennego doświadczania miasta na rowerze. Opowiedział o ogromie możliwości, jakie daje nam rower w poznawaniu różnych zjawisk społecznych i kulturowych. Jednym z nich są ogrody działkowe, które podobnie jak rower są nieodłącznie związane z miastem. W trakcie naszej rowerowej ekspedycji, zmierzającej z Górnego Mokotowa na południowy wschód, przyglądaliśmy się z bliska kilku ogrodom działkowym. Ze skarpy wiślanej mogliśmy zobaczyć olbrzymi kompleks ogrodów Dolnego Mokotowa. Rozmawialiśmy o historii ogrodnictwa działkowego, funkcjonowaniu i strukturze Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Warszawie. Oglądaliśmy mapę warszawskich działek, na której zmapowane zostały tereny zajmowane przez ogrody działkowe w mieście. Ze skarpy mogliśmy zobaczyć m.in. ROD Sobieskiego, ROD Warszawianka, ROD Piwonia, ROD pod Skarpą, ROD Stolica, ROD Energomontaż-Północ, ROD Idzikowskiego, ROD Arkadia.

1

Dalej ruszyliśmy na spotkanie z panią Jadwigą - członkinią zarządu ROD Sobieskiego, która przybliżyła nam historię ogrodu oraz jego kolejowy rodowód. Świadectwem są stare wagony kolejowe, które do dziś służą działkowcom jako altany ogrodowe. Objeżdżając kompleks działek, dojechaliśmy do ROD Imielińska. Przywitani przez działkowiczkę i gospodarza, ruszyliśmy na zwiedzanie wyjątkowego ogrodu, położony wzdłuż zewnętrznej części dawnego Fortu Cze (Czerniaków). Po wojnie, na terenie fortu zbudowano garaże oraz ogródki działkowe im. Weteranów Ruchu Robotniczego, następnie ROD Imielińska. W planach zagospodarowania przestrzennego obszar ten funkcjonuje jako zieleń fortowa urządzona w ramach systemu fortecznego XIX-wiecznej Twierdzy Warszawa.

2

Wewnątrz fortu, tuż za fosą oddzielającą ogród, znajduje się nowe osiedle mieszkaniowe. W ROD Imielińska przyglądaliśmy się bioróżnorodnym działkom i trzeciej przyrodzie. Rozmawialiśmy o wyrobach działkowych i nieograniczonej niczym fantazji działkowców. Bo jak ktoś trafnie określił - na działkach wszystko jest możliwe.

W Warszawie funkcjonuje ok. 170 ogrodów działkowych, o łącznej liczbie ponad 25 tys. działek - oddzielnych mikroświatów i "wysp szczęśliwych". Dwugodzinna przejażdżka rowerowa to kropla w morzu, ale też zachęta na dalsze eksploracje. Koniecznie na rowerze!

Prowadzenie: Agnieszka Dragon (Warszawscy Działkowcy, Stowarzyszenie Zasiej), Piotr Kubkowski (Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz)

2