Historie działkowe na wystawie "Poetyka miejskiego krzaka" w Rotacyjnym Domu Kultury na Jazdowie

„Sami siebie nie znamy, własnej egzotyki nie jesteśmy w stanie zdefiniować”
tekst własny, inspiracja do projektu

Wystawa prezentuje teksty, grafiki oraz obiekty opowiadające o lokalnych, mało znanych miejscach w Warszawie, mi. in. przestrzeniach obrzeży dzielnic, obrzeży miasta, nieużytków, miejsc o niezdefiniowanej funkcji. Projekt opowiada o tożsamości miasta poprzez subiektywne i poetyckie spojrzenie zwykłego mieszkańca Warszawy.

"Działki to nieszczęśliwe punkty na mapach miast. Tymczasowe struktury nietraktowane poważnie i na równi z innymi elementami miasta. Oddzielone szczelnie od reszty, niedoświetlone nocą, ciemne wyspy, z osobliwą ogrodzeniową metaloplastyką, przywołującą estetykę koszarowo-więzienną. Działki zamknięte na kłódki XXL, otoczone nierzadko drutem kolczastym, który za bardzo nie zaprasza spacerowiczów do wewnątrz. Działki to taka Polska w mikroskali. Skonfliktowani sąsiedzi, skonfliktowane zarządy, problemy z niepłacącymi za działkę, pęknięta rura, procesy, grunty, dzikie zamieszkiwania, palenie ognisk, pieniądze, bilbordy i co z tą kasą z bilbordów się dzieje ?! I te okropne tuje, domy z bali, trawa z rolki. Coroczne zebrania działkowców to piekło pod wspólnym dachem, pełne inwektyw i oskarżeń. Witamy w RODPOLU". (fragment tekstu z wystawy Poetyka Miejskiego Krzaka)

teksty/ obiekty/ ilustracje: Agnieszka Dragon, Jadalnia Warszawa, Helena Wawrzeniuk
koncepcja i realizacja: Helena Wawrzeniuk

Rotacyjny Dom Kultury
Jazdów 3/18
wystawa czynna od 20.11 do 03.12
pon-pt 17-20
sob, nd 14 -17

zapraszamy również na finisaż wystawy: 4.12 g.18:00

___

BIO

Agnieszka Dragon – kulturoznawczyni, animatorka. Zaangażowana w ruch otwierania ogródków działkowych. Koordynatorka projektów rezydencyjnych, międzypokoleniowych i ogrodniczych. Interesuje się różnymi formami oddolnych aktywności mieszkańców miast. Lubi pracę w małych społecznościach, szczególnie tych sąsiedzkich. Absolwentka IKP UW.

Jadalnia Warszawa – kolektyw (Jodie Baltazar i Paulina Jeziorek), który od lat przygląda się roślinności jadalnej w Warszawie, pragnie zachęcić osoby zainteresowane roślinami lub zwyczajnie ciekawe miasta, do samodzielnych i grupowych spacerów i poszukiwań. Od 2013 roku Jadalnia Warszawa realizuje spacery niezależnie oraz we współpracy z instytucjami jak CSW Zamek Ujazdowski, Służewski Dom Kultury czy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Helena Wawrzeniuk – inicjatorka wystawy; absolwentka kierunków projektowych na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Politechnice w Mediolanie. Zajmuje się poszukiwaniem tożsamości miejsc. Autorka takich projektów jak „Planty na Ochocie”, „Fatamorgany Miejskie”, „Archeologia Modernizmu” oraz „Dźwięki Domu”

autor: Grzegorz Hartfiel
autor: Marcin Gokieli